FLESHGOD APOCALYPSE - “King”

FLESHGOD APOCALYPSE – “King”

  Nedávno boli symfonickí death-metalisti zo skupín Fleshgod Apocalypse a Septicflesh, a niektorých ďalších skupín na čele žánru, ktorý posunul hranice hudby ešte ďalej, ako sme boli zvyknutí. Spojili totiž tradičné metalové elementy, teda silné bíty, rýchle riffy a škrekľavé vokály s motívmi klasickej hudby a orchestrálnymi zvukmi.Talianski death-metaloví veľmajstri zo skupiny Fleshgod Apocalypse týmto jednoznačne dokázali, že klasická hudba sa dá prirodzene a unikátne spojiť s metalom.

  Fleshgod Apocalypse nie je žiadnym nováčikom na metalovej scéne. Tejto kapele nechýba kreativita ani inovácie a snažia sa neustále meniť a vyvíjať ich prístup k písaniu a tvorbe nových albumov. Nový album s názvom ‘King’ (2016), ktorý je nasledovníkom vynikajúceho albumu z roku 2013 s názvom ‘Labyrinth’, nie je žiadnou výnimkou v rámci inovatívneho prístupu kapely. Na tomto albume kapela znie tak, akoby našli presne ten správny pomer a rovnováhu medzi rôznymi elementmi či zvukmi použitými v tradičných klasických kompozíciách.
  V prípade Gréckej kapely Septicflesh sa jedná o komponovanie čisto orchestrálnych melódií, ktoré hrá skutočne celý orchester. Následne kapela do týchto melódií pridáva metalové prvky. Práve tieto metalové elementy sú inovatívnym prvkom, ktorý posúva tento žáner ďalej. Mnoho iných kapiel nemá na to, aby si najali celý orchester, či už z priestorových, časových alebo iných dôvodov a namiesto toho používajú len počítačom vytvorené nástroje a melódie, ktoré avšak nemajú tú správnu kvalitu. U Fleshgod Apocalypse sa zdalo, že sa členovia kapely sústredili na elementy klasickej hudby už v rámci albumu ‘Labyrinth’, avšak nový album poskytuje neopísateľný zážitok zo spojenia gitár a orchestra. Všetky tieto nástroje im spolu dokonale ladia.
  Majstrovské bicie Francesca Paoliho plné dvojkopákov v neľudskom tempe s neuveriteľných rytmov je prelomom v rámci orchestrálnych piesní a vzorov. Jeho talent je skutočne neopísateľný. Klavírne melódie vytvoril skladateľ Francesco Ferrini, a album je určitou poklonou jeho dielam. Popri klavírnych melódiách sa vyšantili aj gitaristi Tommaso Riccardi a Cristiano Trionfera, ktorým bol poskytnutý dostatočný priestor, aby mohli prezentovať svoje tvrdé riffy. V tých chvíľach sa orchester mierne stíši a tým vynikne talent týchto dvoch gitaristov, ktorí do melódií nového albumu vložili skutočne celé svoje nadanie a kreativitu. Všetko opäť dopĺňajú ultra rýchle bicie. Basgitarista Paolo Rossi, ktorý niekedy dominuje nad gitarami, si tiež zgustol vytvorením špeciálnych melódií a následnosťou tónov, ktoré sú plne v harmónií so všetkými ostatnými nástrojmi a i v harmónií s celou filozofiou skupiny Fleshgod Apocalypse.

  Riccardiho typický spev dodáva celej hudbe a všetkým piesňam brutálny zvuk, ktorý je charakteristický pre death-metal. Presne všetky tieto uvedené aspekty, práca každého člena kapely, ich vzájomné dopĺňanie sa a harmónia všetkých nástrojov je to, čo charakterizuje album s názvom ‘King’. Názvy niektorých songov, ktoré obsahujú všetky tieto prvky, či už plné basy, skvelé gitarové riffy alebo klavírne melódie, sú napríklad “The Fool”, “Gravity” alebo “Mitra”. Na albume fanúšik nájde aj niekoľko pomalších piesní, ktoré sú avšak ihneď nahradené rýchlymi brutálnymi nahrávkami. Týmto albumom kapela ukázala, ako sa dá vytvoriť dokonalá harmónia metalovej brutality a krásy klasickej hudby v rámci udržania vysokého štandardu a tradícií skupiny Fleshgod Apocalypse. Pieseň “King” je záverečná pieseň albumu, v ktorej počuť len klavír.

  Skupina sa tiež chystá vydať čisto orchestrálnu verziu celého albumu, aby fanúšikovia, ktorí si kúpia originálny album, dokázali rozpoznať všetky zvuky zakomponované vo všetkých piesňach, teda najmä jednotlivé nástroje orchestra.

  Hodnotenie: 9,5/10

  Tracklist
  1 – MARCHE ROYALE
  2 – IN AETERNUM
  3 – HEALING THROUGH WAR
  4 – THE FOOL
  5 – COLD AS PERFECTION
  6 – MITRA
  7 – PARAMOUR
  8 – AND THE VULTURE BEHOLDS
  9 – GRAVITY
  10 – A MILLION DEATHS
  11 – SYPHILIS
  12 – KING

  fleshgod-apocalypse-the-fool

  fleshgodapocalypse-king